A dísznövények téli védelme


Kerti dísznövényeinket úgy tudjuk a legjobban megvédeni a következő tél okozta károktól, ha olyan fajokat, illetve fajtákat telepítünk, amelyek elviselik a szélsőséges hőmérsékletet. Természetesen olyan dísznövényekre is vágyunk, amelyek a mi időjárási viszonyaink között nem éppen télállóak, ezért ezekre a fagyos napok beköszönte előtt komoly figyelmet kell fordítani.



Az évelőkertben, ahová legtöbbször tavaszi hagymásokat is ültetünk, a talaj átfagyása ellen a legjobban mulcsozással (szerves anyag terítése a talaj felszínére) védekezhetünk. A nyári mulcstakaró, amelynek célja az árnyékolás, a talaj túlzott felmelegedésének megakadályozása, illetve a párolgás mérséklése, télen nem ad megfelelő védelmet. A nyári mulcsot távolítsuk el, és fajsúlyosabb anyaggal, például kéregzúzalékkal, faaprítékkal kevert lombbal helyettesítsük, amelyet a szél nem hord el. A téli mulcsot vastagabban, 7-8 centiméteres rétegben terítsük szét. Vastag mulcstakarót igényelnek a húsos gyökerű dísznövények is, így a tulipánfa, a magnólia és a pünkösdirózsa.

A takaróanyagot akkor terítsük szét, amikor még a talaj viszonylag meleg, hogy megőrizhessünk némi hőt. Ha az éjszaka folyamán komoly fagy várható, az érzékeny növényeket még az est leszállta előtt alaposan öntözzük be. A talajból távozó vízpára a növények körül melegebb környezetet teremt.

Télen az ősszel ültetett örökzöldek tövét is takarjuk, hogy segítsük a gyökerek fejlődését, és megakadályozzuk az öntözővíz elpárolgását a napfényes, szeles napokon. Az örökzöldeket csapadékszegény téli napokon ugyanúgy öntözni kell, mint nyáron, hiszen ezek egész évben párologtatnak.

A további teendőkről itt olvashat.


2015-02-22 17:58