Mit kell tudni a mezőgazdasági őstermelő saját magára vonatkozó adatszolgáltatásáról?


A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény értelmében mezőgazdasági őstermelőnek minősül az a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki a saját gazdaságában a törvény 6. számú mellékletében felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelő igazolvánnyal rendelkezik.

Ide kell érteni az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggő ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételről szóló kormányrendelet szerint nyilvántartott mezőgazdasági termelő magánszemélyt, valamint a termőföldről szóló törvény szerint családi gazdálkodónak minősülő magánszemélyt, és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is, mindegyikre vonatkozóan a törvény 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységeinek bevétele, jövedelme tekintetében. A mezőgazdasági őstermelő mezőgazdasági tevékenységét mezőgazdasági őstermelői igazolvány birtokában folytathatja.

A Tbj. 5. § (1) bekezdésének i) pontja alapján biztosított a mezőgazdasági őstermelő, ha a reá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év, kivéve:
- az őstermelői tevékenységet közös igazolvány alapján folytató kiskorú személyt és a gazdálkodó család kiskorú tagját,

- az egyéb jogcímen (ide nem értve a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja és a (2) bekezdése szerint) biztosítottat,

- a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.

A Tbj. 5. § (1) bekezdésének i) pontja szerinti biztosítotti jogviszonyhoz szükséges 20 év szolgálati idő megállapítása érdekében a mezőgazdasági őstermelő a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 68. §-ában foglaltak szerint életkortól függetlenül kérheti a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervtől szolgálati idejének megállapítását.

A „Szolgálati idő elismerési kérelem" benyújtásához szükséges nyomtatvány letölthető az ONYF honlapjáról, benyújtható személyes eljárás keretében, postai úton, továbbá az Ügyfélkapus hozzáféréssel rendelkező személyek elektronikus ügyintézés keretében is előterjeszthetik kérelmüket.

Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy az a mezőgazdasági őstermelő, aki:
- egyéb jogcímen már biztosított (pl. munkavállaló, társas vállalkozó),

- saját jogú nyugdíjas, illetve özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte,

- kiskorú személy, aki őstermelői tevékenységét közös igazolvány alapján folytatja,

- a gazdálkodó család kiskorú tagja

mezőgazdasági őstermelőként nem minősül biztosítottnak, ezért mezőgazdasági őstermelői jogviszonyáról nem kell NYENYI lapot kiállítani.

Ha azonban mezőgazdasági őstermelői tevékenysége mellett - a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontjában és (2) bekezdésében meghatározott -  munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonnyal (pl. bedolgozói, megbízási, vállalkozási, segítő családtagi, választott tisztségviselői jogviszony) is rendelkezik, ezen biztosítása nem zárja ki azt, hogy őstermelőként is biztosított legyen, tehát esetükben a NYENYI lap kiállítása kötelező.

A mezőgazdasági őstermelő a saját biztosítási adataival összefüggésben köteles nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatás teljesítésére, amely adatszolgáltatást utoljára a 2009. évre vonatkozóan 2010. április 30-ig kellett az őstermelő székhelye szerint illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv felé megküldeni.

A hatályos jogszabály értelmében 2010. január 1-jétől kezdődően megszűnt a nyilvántartásra kötelezettek nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatási kötelezettsége, ezért 2009. december 31-ét követő időszakra a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek felé már nem kell NYENYI adatszolgáltatást teljesíteni.

2010. január 1-jét megelőző időszakra tekintettel a visszamenőleges (elmaradt, illetve a jogszabályban előírt határidőre nem teljesített), a módosított adatszolgáltatásokat, továbbá a nyugdíjazáshoz a nyugdíjazás évére vonatkozó, valamint a Tny. 22/A §-a szerinti 0,5 %-os nyugdíjemelés igényléséhez szükséges adatszolgáltatásokat továbbra is közvetlenül az illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz kell teljesíteni.

A visszamenőleges adatszolgáltatás teljesítése esetükben elektronikus úton (floppy lemezen), illetve papír alapú nyomtatványon ("M" típusú NYENYI lapon) is történhet.

Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a 2009. évre vonatkozó visszamenőleges adatszolgáltatás számítógépes adathordozón (floppyn) történő teljesítésére nincs lehetőség.

Az ügyfelek elektronikus ügyintézésének biztosítása keretében a visszamenőleges adatszolgáltatás  ügyfélkapu használatával is teljesíthető. Az elektronikus ügyintézés keretében teljesíthető nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatásról részletes információ a "Hogyan lehet visszamenőleg teljesíteni elektronikus ügyintézés keretében, Ügyfélkapun keresztül az előírt adatszolgáltatást?" cím alatt található.

Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy amennyiben a mezőgazdasági őstermelő alkalmazottat foglalkoztatott, a biztosítottakra vonatkozó visszamenőleges nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatást minden esetben meg kell tenni!

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság

2010-08-09 10:34